Mobile menu
شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 11:52

درس آموخته های پلاسکو ؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 درس آموخته های پلاسکو ؟!
 
رویداد فروریزش ساختمان پلاسکو بیشتر به سبب ذوب سازه اصلی بر اثر آتش سوزی و سپس ریختن ساختمان بود. این همان دلیل اصلی فروریزش برج های دوقلو در نیویورک در حادثه ۱۱سپتامبر بود. اما ببینیم پس از آن رویداد آمریکا چه کرد؟!

پس از آن مسابقه ای در آمریکا برگذار شد که به افرادی داده شود که بتوانند محکمترین بتن دنیا را که در برابر انفجار و  آتشسوزی مقاوم باشد ،  نوآوری کنند. در همان نخستین سال های پس از رویداد یازده سپتامبر یک مهندس جوان  ایرانی توانست این جایزه را ببرد. پس از آن سازه های آمریکا با  بتن نو آغاز به ساخت کردند.
در سال های پس از آن یعنی در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی پروفسور «بهرخ  خوشنویس» پژوهشگر  ایرانی دانشگاه کالیفرنیای آمریکا توانست چاپگری سه بعدی بسازد که یک خانه را با بتن هایی ویژه تولید کند(نگاره) و ناسا رای بر این داد که از بتن و چاپگر ایشان برای ساخت خانه در کره ماه یا مریخ با استفاده از روبوت ها سود جوید و سرمایه گذاری روی کار ایشان را آغاز کرد.  چاپگر_سه_بعدی ایشان با بتن می تواند یک خانه ۲۳۲ مترمربعی را تنها در ۲۴ ساعت بسازد!!
در سال ۲۰۱۲ میلادی و در مسابقات جهانی اختراع و نوآوری در مالزی ، جوان ایرانی مهندس مسعود  شفقی برنده برترین نوآوری برای ساخت بتن خود شد که این بتن برای او شهرت جهانی به همراه داشت.  کشورهای صنعتی از این نوآوری استقبال زیادی کردند.
رقابت های  مالزی اوج افتخارات  مخترع جوان ایرانی بود. در بیست و سومین دوره مسابقات اختراعات که در مالزی برگزار شده بود 846 مخترع از 80 کشور ضمن برپایی نمایشگاهی از اختراعات خود با یکدیگر نیز به رقابت پرداختند.
شفقی با بیان این که با دو طرح بتنی در رقابت های مالزی شرکت کرده بود گفت: یکی از این طرح ها بتن خود متراکم بود که مقاومت این بتن 4200 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است و توسط رئیس انجمن بتن آمریکا داوری شد.همچنین طرح دیگر من ساخت بتن با استفاده از فناوری نانو بود که داوران در پایان این مسابقه دو مدال طلا به طرح های من دادند . در پایان این رقابتها و در حالی که در سالن اصلی محل مسابقات همه کشورها منتظر شنیدن نام برترین مخترع بودند، گوینده سالن نام من را به عنوان برترین مخترع سال 2012 صدا زد و جایزه ویژه که توسط کشور لهستان و زیر نظر فدراسیون مخترعین و مالکیت فکری سازمان ملل تهیه شده بود به من داده شد. همچنین من بنر بتن خود را در سالن با نام  خلیج_فارس زده بودم تا این نام در همه جا دیده شود.
اما داستان بتن به اینجا ختم نمی شود. در سال ۲۰۱۴ دکتر  مهدی_آرزومندی از اعضای سازمان  نظام_مهندسی ساختمان استان قم موفق به دریافت جایزه بهترین دانشجوی مهندسی سازه انجمن  مهندسین عمران آمریکا در سال ۲۰۱۴ شد.
انجمن مهندسین عمران آمریکا هر ساله بهترین دانشجوی مهندسی سازه را از بین دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا و کانادا انتخاب و معرفی می‌کند و در سال 2014 نیز تعداد 5 نفر از دانشجویان در این رشته به عنوان دانشجوی بر‌تر معرفی شدند که در این بین دکترآرزومندی هم توانست جایزه بهترین دانشجوی مهندسی سازه را از این انجمن کسب کند. ایشان تحصیلات کارشناسی و ارشد خود را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گذرانده بود.
آنقدر این پیروزی های ایرانی ها در بتن و سازه چشمگیر بود که  موسسه_بتن_آمریکا  ACI خود همیشه از ایرانیان برای مسابقات ساخت بتن و سازه دعوت می کند و شاخه ثبت نام ایران را دارد.
حال پرسش اصلی اینجاست چرا ما ایرانیان با چنین پیروزی های چشمگیر در ساخت بتن و سازه ساختمان هایمان چنین است و چرا از این نوآوری های خود استفاده نمی کنیم؟!

?????

خواندن 1618 دفعه

جوملا فارسی