Mobile menu
سه شنبه, 08 مهر 1393 ساعت 10:02

سی نکته کلیدی برای روز آزمون PMP

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بعد از انجام مراحل مختلف آمادگی برای آزمون PMP ، برنامه ریزی برای روز آزمون اهمیت شایان توجهی دارد و لازم است به یاد داشته باشید که مهمترین مساله در روز آزمون،  رعایت نکاتی هرچند کوچک برای دور کردن استرس روز امتحان از خودتان می باشد.
در طول ده سال گذشته در آریانا با معدود داوطلبانی برخورد داشته ایم که در عین داشتن آمادگی خصوصاٌ پس از آزمون های شبیه سازی شده قبل از امتحان ، صرفا به دلیل داشتن استرس روز آزمون یا عدم رعایت برخی از نکات کوچک زیر نتوانسته اند نتیجه مطلوب بگیرند .


در اینجا به شما چند توصیه بسیار مهم و کلیدی یادآور شده ایم تا با حداقل استرس و با آرامش کامل چهار ساعت آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید. به کار بستن این نکات می تواند نقشی کلیدی در نتیجه آزمون شما ایفا نماید لذا لطفاً با دقت و تمرکز بخوانید و برای آنها برنامه ریزی کنید:


1.    غالبا مکان آزمون در نقاط پر ترافیک در دبی ، ترکیه و ارمنستان واقع شده است . هرچند نقشه کروکی دقیق آدرس محل آزمون از سوی آریانا به شما داده شده است لیکن به گونه ای برنامه ریزی کنید تا حداقل یک ساعت قبل خود را به محل آزمون (Prometric Test Center)   برسانید. (مدیریت ریسک یعنی احتمال وقوع هر حادثه ای که شما را با تاخیر به محل آزمون برساند را بدهید)


2.    حتماً کنترل کنید که پاسپورت (صفحه اول امضا شده) + کپی دعوتنامه آزمون را شب قبل از آزمون در جیب کت خودتان قرار داده اید. (مشروط بر اینکه صبح بردن کت را فراموش نکنید )

3.    قبل از رفتن به داخل محل کابین آزمون برای شروع آزمون چهار ساعته ، دو کار انجام دهید اول نوشیدن کمی آب و دوم رفتن به دستشویی !

4.    با حضور در مکان آزمون یک یک کمد کوچک قفل دار برای نگهداشت موقت وسایل به شما اختصاص می یابد اما بهتر است از آوردن هرگونه وسایل اضافی مانند موبایل، لپ تاپ، ماشین حساب، کتاب و ...... خودداری کنید.

5.    در هنگام کنترل اسم و پاسپورت شما توسط متصدی ثبت نام ، دقت کنید که ثبت نام شما در آزمون، به نام کشوری غیر از ایران در سایت پرامتریک ثبت شده است (سختگیری های پرامتریک به بهانه تحریم) اما اصلا نگران نباشید چرا که PMI اجازه حضور افراد ایرانی را در آزمون می دهد که دعوتنامه همراه شما بیانگر این موضوع است لذا در هنگام سوال احتمالی متصدی، می توانید دعوتنامه آزمون را ارائه و یا اگر طلب کردند آدرس ایران خود را به ایشان اطلاع دهید.

6.    هیچ یک از وسایل شخصی خودتان اعم از مداد ، تراش دستمال کاغذی ...را نمی توانید به نزد کابین محل نشستن خودتان در آزمون ببرید . متصدی آزمون سه برگه برای یادداشتهای شما و دو مداد در اختیار شما قرار خواهد داد.

7.    ناظر آزمون با دقتی مثال زدنی شما را تا کابین محل نشستن شما اسکورت و همراهی می کند و محل نشستن شما را نشان خواهد داد !

8.    با روشن شدن کامپیوتر و شروع آزمون ، ده دقیقه فرصت دارید تا راهنمای شرکت در آزمون رایانه ای (CBT) را بر روی صفحه کامپیوتر خود مرحله به مرحله مطالعه نمایید.

9.    در این فرصت بهتر است تا قبل از شروع آزمون، نکته های مهمی که به نظرتان می رسد (مثلا فرمول های EV) را روی کاغذی که به شما داده شده یادداشت کنید.

10.    پس از  اتمام این 10 دقیقه، شما دقیقا 60 ثانیه بر مبنای کورنومتر روی صفحه کامپیوتر فرصت دارید تا آزمون را شروع کنید.

11.    با شروع آزمون، دقیقا چهار ساعت فرصت دارید تا به دویست پرسش آزمون پاسخ دهید لذا زمان خود را بگونه ای مدیریت کنید تا وقت کم نیاورید.

12.    تمام محوطه سالن آزمون با دوربین مداربسته کنترل می شود لذا امکان تشریک مساعی با نفر بغل دستی و یا رجوع به دانش مکتوب یا این قبیل کارها وجود ندارد !

13.    حتی اگر چند دقیقه استراحت کنید یا برای نوشیدن آب یا دستشویی بیرون بروید به هیچ عنوان زمان متوقف نخواهد شد. (حالا معلوم شد که چرا گفتیم بهتر است این کارها را قبل از ورود انجام دهید)


14.    به صورت میانگین روی هر پرسش 60 ثانیه وقت بگذارید. به صورت استاندارد برای هر پرسش 75 ثانیه فرصت دارید امّا بهتر است حداقل 30 دقیقه زمان رزرو را برای مرور مجدد ذخیره کنید.

15.    زنگ خطر عدم مدیریت زمان آزمون برای شما زمانی است که با دیدن ساعت کورنومتر  روی صفحه ببینید که با گذشت دو ساعت از زمان آزمون شما کمتر از یکصد سوال را پاسخ داده اید ! برای پیشگیری از این امر و مدیریت بهتر زمان، حتما از ابتدای آزمون از امکان مارک کردن سوالاتی که زمانبر هستند استفاده کنید. پاسخگویی به سوالات طولانی یا سوالاتی که نیاز به تعمق و زمان زیاد تر از حد معمول هستند را با مارک کردن سوال به انتهای زمان آزمون موکول کنید.

16.    برخلاف آزمونهای ایران ، حین آزمون هیچ چیز آشامیدنی یا خوردنی توزیع نمی شود ! لذا ذخیره کردن یک اسنک کوچک و یک بطری کوچک آب معدنی خنک در کمد قفل دار خودتان ، برای استفاده در زمان های کوتاه استراحت احتمالی توصیه می شود.

17.    به خاطر داشته باشید که حین آزمون نمی توانید کلاه به سر داشته باشید و یا در طول آزمون چیزی از جیب های خود چیزی خارج کنید.

18.    ممکن است افراد در اطراف شما تردد کنند ولی اجازه ندهید که این مورد شما را مضطرب کرده و یا تمرکز شما را به هم بزند. بد نیست قبلا تجربه پاسخگویی به سوالات شبیه سازی شده در محیطی شلوغ را در جایی مثل آریانا قبلا تجربه کنید !

19.    همواره به یاد داشته باشید که اطلاعات کافی و کامل در متن پرسش ها وجود دارد و برای پاسخگویی فقط و فقط به الگوریتم و آموزه های پمباک رجوع کنید نه به مفروضات ذهنی تجربی خودتان

20.    بیش از حد روی یک پرسش تمرکز نکنید به محض اینکه احساس کردید پاسخ سوال بیش از یک دقیقه از شما زمان خواهد برد از امکان مارک کردن سوال استفاده کنید.

21.    هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید و با توجه به اینکه آزمون نمره منفی ندارد پنج دقیقه آخر آزمون را به پاسخ تصادفی به سوالاتی که جوابشان را نمی دانید اختصاص دهید.

22.    اگر پاسخ یک پرسش را بر اساس حدس و گمان انتخاب کردید، پس از پاسخ سوال ، همزمان پرسش مربوطه را مارک نیز نمایید تا در پایان آزمون مجدد بررسی کنید.

23.    با توجه به انتخاب تصادفی سوالات از مخزن سوالات PMI برای داوطلب ، از خوش شانسی شما داده های یک پرسش ممکن است شما را جهت پاسخ دادن به پرسشی دیگر راهنمایی کند. در این موارد شماره آن پرسش را با  یک یادداشت کوتاه روی کاغذ بنویسید تا در پایان آزمون به آن رجوع کنید.

24.    وقتی که به آخرین پرسش رسیدید ، ابتدا مطمئن شوید که هیچ پرسشی بدون پاسخ نیست و سپس  پرسش های مارک شده را از ابتدا تا انتها بررسی کنید.

25.    در صورت داشتن وقت اضافی برای مرور نهایی و بازنگری، ابتدا مرور مجدد پرسش های مارک شده را در اولویت قرار دهید

26.    پس از پایان مرور و بازنگری سوالات و اطمینان از تکمیل تمام پرسش ها، می توانید روی Complete Exam  کلیک کنید، دقت کنید تا لحظه آخر از تمام زمان خود استفاده کنید.

27.    پس از انتخاب گزینه "اتمام آزمون" ظرف 15 الی 20 ثانیه نتیجه آزمون شما محاسبه و همان جا روی صفحه کامپیوتر نتیجه را ملاحظه می کنید (Congratulations! You passed)

28.    پس از نمایش اینکه با موفقیت آزمون را پشت سر گذاشته اید ، تحلیل نتایج آزمون شما توسط ناظر چاپ و به شما تحویل می شود.

29.    در کمتر از یک ماه نسخه کاغذی گواهینامه PMP شما از طریق پست به آریانا رسیده و به شما تحویل خواهد شد .

30.    به جمع دارندگان گواهینامه بین المللی PMP خوش آمدید. از این لحظه نام شما در میان دارندگان مدارک حرفه ای بین المللی PMI در وب سایت  PMI ثبت می شود و شما یک کد رسمی (PMP Number) خواهید داشت.

خواندن 2657 دفعه

جوملا فارسی