Mobile menu
سه شنبه, 12 خرداد 1394 ساعت 13:52

درس آموخته های Prince2

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 طاها آمر طوسی، مدیر ارشد پروژه و معاون مدیر کل واحد توسعه شبکه شرکت مبین نت
در مرحله اول وقتی تصمیم به گرفتن این مدرک معتبر و بین المللی شدم تحقیق کردم که آیا در ایران دوره آموزشی برای آن وجود دارد یا خیر؟ که پس از جستجو با موسسه مدیریت پروژه آریانا آشنا شدم. به موسسه مراجعه کردم و پس از کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان مربوطه اقدام به ثبت نام در این دوره کردم. پس از گذراندن دوره که طی 3 روز متوالی و به صورت فشرده برگزار شد شروع به خواندن جزوات و کتاب اصلی پرینس2 کردم و یک دوره آنلاین هم گذراندم که این دوره آنلاین دید خوبی به من داد. سپس اقدام به تست زدن کردم. که حدودا 20 بار تست های مختلف زدم و در نهایت با آمادگی کامل در تاریخ 15 اسفند ماه 1393 به سر جلسه امتحان رفتم.
متاسفانه دیده میشود که خیلی از دوستان در این کلاس ها شرکت میکنند ولی انگیزه زیادی برای دادن آزمون ندارند. توصیه من در وحله اول برای متقاضیان شرکت در آزمون این است که برای گرفتن مدرک مصمم و جدی باشند و ضمن شرکت در دوره آموزشی با انگیزه بالا شروع به خواندن کتاب و در نهایت تست زدن کنند.
در آخر جا دارد از استاد گرانقدر جناب آقای دکتر حاجی یخچالی و همچنین موسسه مدیریت پروژه آریانا کمال قدر دانی و تشکر را داشته باشم که مسیر را برای اخذ این مدرک معتبر برای بنده هموار کردند.سعید آقاجانی، کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران شاغل در شرکت ارتباطات مبین
شرکت در کلاس آقای دکتر یخچالی نقش به سزایی در موفقیت اینجانب در آزمون Prince2 داشت . در تاریخ 15 اسفند 1393 موفق به دریافت گواهینامه مدیریت پروژه Prince2 گردیدم
بهترین توصیه اینجانب به عزیزانی که قصد شرکت در آزمون را دارند این است که زمان برگزاری آزمون را به تعویق نیاندازند و با تعیین یک دوره زمانی به جهت کسب آمادگی آزمون برای خود و با توکل به خدا و امید به موفقیت در آزمون شرکت نمایند .  همچنین نمونه سوالات و جواب که توسط نویسنده کتاب Prince 2 جناب آقای Frank turley  به همراه کتاب Prince 2 بسیار می تواند در موفقیت شرکت کنندگان در آزمون مفید واقع گردد .


مهندس شیرازی، مدیر PMO شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی
پس از اینکه اصول و قواعد PRINCE2 را به عنوان یک متدولوژی مطرح در حوزه مدیریت پروژه در نگارش متدولوژی و مدارک تهیه شده در واحد PMO سازمان به طور مفهومی و کاربردی مطالعه و آنهارا به کار بستیم و هم چنین حضور در دوره های آمادگی آزمون که توسط موسسه  محترم آریانا به مدت 3 روز در دفتر شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی در شیراز برگزار گردید،  باعث شد که کل مطالب به صورت اصولی مرور شوند و کاربرد این مفاهیم را به صورت عملی در دوره آموزشی یک بار دیگر تجربه نماییم و در اینجا بایستی از زحمات و پیگیری های آریانا چه در معرفی مدرس و استاد مبرز که با فن بیانی قوی و تجربه فراوان در امر آموزش یاور ما بودند و چه در خصوص دراختیار گذاردن منابع آموزشی و برگزاری آزمون به شکل حرفه ای زحمت کشیدند تشکر ویژه به عمل آورم.
هر فرد جهت کسب آمادگی و موفقیت در آزمون Prince2 دو رکن اساسی را بایستی  مدنظر قرار دهد :
اول :  مطالعه دقیق و مفهومی کتاب PRINCE  2  که بی شک یکی از کتابهای مفید وکاربردی جهت تمامی مدیران پروژه ها و مدیران بخش ها می باشد.
دوم: حضور در دوره های آمادگی آزمون ، تا با استفاده از انتقال تجربیات اساتید مربوطه در این حوزه نکات کلیدی و اساسی کتاب به صورت اصولی مرور شوند.


مهندس فروزانپور، کارشناس ارشد مهندسی صنایع
بر اساس تجاربی که از سالیان گذشته داشتم، تسلط بر استاندارد PMBOK و آشنایی نسبی با متدولوژی PRINCE2 ،  نزدیکی زیادی بین اصول، فرآیندها و الگوهای این متدولوژی با فرآیندهای جاری در بسیاری از شرکت ها و سازمان های پروژه محور کشور می دیدم. بنابراین نسبت به این گواهینامه علاقه مند شدم تا به واسطه اخذ گواهینامه PRINCE 2، دانش خود را در زمینه این متدولوژی محک زده و بهبود بخشم.
خوشبختانه به واسطه سوابق خود در شرکت ها و سازمان های مختلف، با مفاهیم و فرآیندهای این متدولوژی آشنایی کافی را داشتم و در هنگام مطالعه به گونه ای ملموس بود که تنها می بایستی در ذهن خود آن فرآیندها را مرور می کردم. بنابراین با مطالعه سطحی منبع اصلی آن (Managing Successful Projects with PRINCE2) پیش از شرکت در دوره های آمادگی، شرکت در فرآیند اخذ گواهینامه شرکت آریانا و انجام آزمون های آزمایشی و تست زنی (نزدیک به 500 تست) از جمله مراحل آمادگی آزمون اینجانب می باشد.


شما با یک متدولوژی روبرو هستید. بنابراین با روند آمادگی برای آزمون PMP که بر اساس استاندارد PMBOK می باشد، متفاوت است. در راه آمادگی آزمون 2 سناریوی ممکن وجود دارد:
•    فرآیندهای مدیریت پروژه ای که بدان ها مشغول می باشید، به فرآیندهای این متدولوژی نزدیک می باشد. در این صورت شما کار بسیار راحتی در پیش دارید. تنها می بایستی همان روند آمادگی اینجانب را پیش گیرید.
•     فرآیندهای مدیریت پروژه ای که بدان ها مشغول می باشید، با این متدولوژی فاصله ی زیادی دارد. در این صورت شما باید از قوه تخیل خود بهره زیادی جویید و سعی کنید پروژه نمونه ای را در ذهن خود مطابق با متدولوژی PRINCE2 مدیریت نمایید تا هنگام آزمون فرآیندها و الگوها در ذهن شما تداعی گردد.
از مطالعه کتب متعدد پرهیز نموده و به منبع اصلی آزمون بسنده کنید. خلاصه نویسی و یادداشت برداری نیز فراموش نگردد.


پرستو نوروزی، مهندسی صنایع
در تاریخ 15/12/93 (06-03-2015) موفق به اخذ این گواهینامه شدم و برای این منظور، پس از حضور در دوره سه روزه Prince2 Foundation در موسسه مدیریت پروژه آریانا و آشنایی با این استاندارد، کتاب Managing Successful Projects with Prince2 (OGC) را 2سری مطالعه کردم و در آخر تست های ارائه شده در کلاس حضوری را به صورت آزمون آزمایشی انجام دادم.
سوالات آزمون به دقت زیادی احتیاج داشت ولی اغلب (نه کاملا) از مطالب برجسته (و نه از نکات ریز) کتاب بود. همانطور که انتظار میرفت سوالات true - false و چند گزینه درست از دشواری بیشتری برخوردار بودند. سایر سوالات به گونه ای بودند که با دقت بتوان به 50 درصد آنها پاسخ داد و نمره قبولی را در امتحان بدست آورد.
پیشنهاد می کنم کتاب را حتما حتما یک دور حتی به صورت سطحی مطالعه و سپس در دوره حضوری شرکت کنید تا مطالب روشن شوند. پس از دوره نیز مطالعه ای داشته باشند زیرا نکات ریز تر و جداول حتما باید مرور شوند. نمونه تست ها برای آزمون حتما به شکل آزمون آزمایشی زده شود ( در زمان 75 دقیقه) زیرا مدیریت زمان نیز مساله مهمی در جلسه امتحان می باشد.

خواندن 2723 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 خرداد 1394 ساعت 14:09

جوملا فارسی