Mobile menu
دوشنبه, 05 آبان 1393 ساعت 12:30

منافع کاربرد مدیریت سبد پروژه ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

منافع کاربرد مدیریت سبد پروژه ها (پرتفولیو) :
منافع متعددی را می توان برای به کارگیری مدیریت سبد پروژه ها (و به عبارت کامل تر مدیریت پرتفولیو) ذکر نمود.  در صورتی که مدیریت پرتفولیو به طور منظم و صحیح اجرا گردد می تواند ارائه دهنده ارزش های سطح بالا برای سازمان باشد. شرکت ها و سازمان های پروژه محور بسیاری وجود دارند که علاقه مند به کارگیری فعالیت های مدیریتی شان مبتنی بر سبدی از اجزاء (پروژه ها ، طرح ها و عملیات) می باشند که می تواند منتج به تحقق عملکرد مطلوب و بازگشت سرمایه،  به نحو بهینه گردد .

 

در نگارش زیر به برخی از منافع مدیریت پرتفولیو پرداخته شده است :

الف- به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه گذاری
مدیریت پرتفولیوی صحیح از وجود ترکیب مشخصی از اجزا برای تحقق بازگشت حداکثری سرمایه گذاری ها اطمینان حاصل می کند. مدیریت پرتفولیو از اجزاء (پروژه ها ، طرح ها و عملیات) تشکیل شده که هر کدام ارائه دهنده ارزش هایی متفاوت برای پرتفولیو و سازمان می باشند . اجزاء در پرتفولیو  برحسب عواملی مانند- کوتاه مدت یا بلند مدت بودن منافع ، هم افزایی با اهداف سازمانی ، سطوح سرمایه گذاری مورد نیاز و بازگشت مورد انتظار، متغیر می باشند .
با توجه به تمامی این عوامل ، مدیریت پرتفولیو، بر روی بازگشت سرمایه گذاری و ارزش آفرینی با توجه به معیار ها و الویت های سازمانی متمرکز بوده که این مهم با انجام  امور زیر صورت می پذیرد :

  • شناسائی ، ارزیابی و اجرای اجزائی که مولد بیشترین ارزش بالقوه برای سازمان باشد
  • هدایت منابع (مالی ، انسانی ، ماشین آلات ، ابزار ، تجهیزات و ...) به سوی اجزائی با همسوئی بیشتر با اهداف و مقاصد سازمانی
  • حذف کارهای اضافه و موازی بین اجزاء و همینطور حذف یا تعلیق کارهای کم ارزش
  • صرفه جویی در زمان و هزینه ها


ب- موازنه ریسک های مرتبط با اجزاء
مدیریت سبد پروژه ها، مستلزم موازنه ریسک های مربوط به اجزاء در پرتفولیو می باشد. مدیریت پرتفولیو باید ریسک های اجزاء پرتفولیو  را برای به حداقل رسانی تهدید ها و به حداکثر رسانی فرصت ها ارزیابی و بالانس کند.
در یک پرتفولیوی سنتی ممکن است تلاش بر حذف یا کاستن تهدیدها باشد در حالیکه ممکن است صرفا با اتخاذ این دیدگاه منافع نیز برای سازمان کم شود. از سوی دیگر اجزاء پرتفولیو با ریسک بالا و پیچیده ممکن است فرصت دستیابی به منافع و ارزش های بیشتری را برای سازمان فراهم نماید. مدیریت سبد پروژه ها موازنه کننده ریسک ها و بازگشت های بالقوه ناشی از اجزاء متنوع و گسترده پرتفولیو می باشد.


ج-بهینه سازی تخصیص منابع
منابع پرتفولیو و سازمان به نحو بهینه مابین پروژه ها ، طرح ها و عملیات در پرتفولیو تخصیص می یابند. از آنجائیکه منابع معمولا محدود می باشند ، تمامی اجزاء پرتفولیو برای جلب اختصاص منابع با یکدیگر رقابت می نمایند. مدیریت پرتفولیو مستلزم اندازه گیری، مقایسه و اولویت دهی پروژه ها ، طرح ها و عملیات به منظور طبقه بندی و اجرای فقط اجزائی است که بیشترین ارزش را برای سازمان تولید کرده و در راستای مقاصد و استرات‍ژی های سازمان می باشند.


د-اصلاح مشکلات  عملکردی:
انحرافات جزئی مربوط به عملکرد می بایستی قبل از وقوع مشکلات حاد مورد تصحیح قرار گیرد. اگرچه مدیریت سبد پروژه ها به طور کامل نمی تواند از بحران های مربوط به انحرافات عملکرد رهایی یابد، اما با شناسایی و توجه زود هنگام به انحرافات عملکرد چه در سطح اجزاء و چه در سطح کلی پرتفولیو ، می توان از وقوع بسیاری از مشکلات بالقوه جلوگیری کرده یا اثرات آن ها را کاهش داد. برخی از انحرافات عملکردی به ساختار مدیریت سطوح بالاتر سازمانی و یا بلوغ مدیریت سازمانی مرتبط می باشد ، که مدیریت پرتفولیو می تواند در حذف یا کاهش عوامل ریشه ای مفید باشد.


ه- همسوئی پروژه ها با مقاصد و استراتژی سازمانی:
یکی از بخش های مهم مدیریت پرتفولیو اطمینان از همسو بودن پروژه ها، طرح ها و عملیات با مقاصد و استراتژی کسب و کار سازمان می باشد.
 مدیریت پرتفولیو شامل بهره گیری از نواحی دانشی زیر می باشد:

  • مدیریت استرات‍ژیک پرتفولیو
  • مدیریت نظارت سازمانی (حاکمیتی) پرتفولیو
  • مدیریت عملکرد پرتفولیو
  • مدیریت ارتباطات پرتفولیو
  • مدیریت ریسک پرتفولیو


طوفان رمضانی(PMI-RMP, PMP, PfMP)
مدیر پروژه نفت و گاز - مشاور و مدرس مدیریت پرتفولیو


خواندن 3005 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 آبان 1393 ساعت 11:01

جوملا فارسی